GGT je membranski enzim koga najviše ima u ćelijama jetre, zatim u pankreasu, bubrezima, prostati, epitelu tankog creva i mozgu. Pretežno je lokalizovan u membrani žučnih puteva i u endoplazmatskom retikulumu hepatocita. Njegova osnovna funkcija je da učestvuje u transportu aminokiselina i peptida kroz ćelijsku membranu i da učestvuje u metabolizmu glutaminske kiseline.
GGT enzim ima ključnu ulogu u razmeni aminokiselina između ćelija i u procesu prenosa aminokiselina preko ćelijskih membrana. Ovaj enzim ima veliki značaj u stvaranju glutatona, važnog antioksidansa u organizmu koji učestvuje u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa i održavanju pravilne funkcije jetre.
Jetra je najveća žlezda u telu koja ima mnogostruku ulogu i koja obavlja “važan posao“, kako bi vaš organizam održavala zdravim i funkcionalnim. Provera njenog zdravstvenog stanja je značajna, naročito ako se zna da je jetra „tihi“ organ, koji kasno pokazuje simptome oštećenja ili oboljenja.
GGT (gama GT)je enzim koji se može naći u različitim organima, ali mu je najveća koncentracija u jetri. Iz tog razloga, merenje nivoa GGT u krvi može pružiti korisne informacije o zdravlju jetre i žučnih kanala.
GGT se određuje se kod pacijenata koji:
- pokazuju znakove i simptome oštećenja jetre (slabost, umor, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, žutica, tamna mokraća itd.), i tada se mere nivoi i ostalih jetrenih enzima (ALT, AST, ALP,GLDH, ukupni i direktni bilirubin), kompletna krvna slika itd.
- imaju povišenu alkalnu fosfatazu (ALP), kao pomoć u diferencijalnoj dijagnozi – ALP predstavlja enzim čija aktivnost u krvi potiče iz jetre i kostiju. Povišena GGT zajedno sa ALP ukazuju na bolest jetre ili žučnih kanala, a ne kostiju. A ukoliko su vrednosti GGT u okviru referentnih vrednosti, a ALP je povišen, takvi rezultati ukazuju na određene koštane bolesti.
- kao parametar za testiranje na zloupotrebu alkohola (rano otkrivanje alkoholizma) i za nadgledanje upotrebe alkohola kod ljudi koji se leče od alkoholizma ili alkoholnog hepatitisa i slično.
Povišen GGT (Gama Gt)
Indikatori nepravilnog rada jetre, oštećenja jetre kod:
- Bilo koji oblik hepatitisa (infektivni hepatitis, koji uslovljava blago povišene aktivnosti GGT, alkoholni hepatitis). U slučaju infektivnog hepatitisa javlja se blago povećanje aktivnosti GGT i to 2-5 puta u odnosu na gornju granicu referentnog opsega.
- Maligni procesi na jetri (rak jetre), ciroze jetre i drugih infekcija jetre i bolesti jetre
- Nealkoholna masna jetra – dovodi do blagog povećanja aktivnosti GGT, uz povišenje ALT i AST u krvi, uz dodatne karakteristike tzv. „metaboličkog sindroma“: gojaznost, visoke vrednosti triglicerida, nizak nivo HDL holesterol-a i poremećaj nivoa glukoze u krvi.
- Opstrukcija žučnih kanala (opstruktivni ikterus, holecistitis) - zbog prisustva kamena (kada je povišena i ALP -vrednosti mogu biti uvećane za 5 do 30 puta od gornjeg referentnog opsega).
- Akutni i hronični pankreatitis ili neke vrste karcinoma pankreasa
- Konzumacija alkohola, alkoholizam
- Poremećaji metabolizma –određeni metabolički poremećaji (dijabetes, gojaznost itd.)
- Kardiovaskularne bolesti, infarkt
- Aktivni pušači
- Upotreba određenih lekova (antiepileptici - barbiturati, antiinflamatorni lekovi, statini – lekovi za holesterol, oralni kontraceptivi), koji su toksični za jetru itd.
- opekotine
** Pošto je GGT inducibilni enzim (odmah raste nakon malog oštećenja jetre), sa prolongiranim poluživotom od 20 dana, on je odličan indikator oštećenja jetre npr. alkoholom, lekovima ili toksinima.
** Dakle, GGT je osetljiv pokazatelj bolesti jetre (i mali poremećaj ćelijskog integriteta ili minimalne holestaze dovodi do značajnog porasta aktivnosti GGT u serumu), ali nije specifičan, jer njegove povišene vrednosti mogu se javiti i kod drugih stanja: dijabetesa, kardiovaskularne bolesti ili upotrebe određenih lekova. Zbog toga se preporučuje da se analiza GGT vrši zajedno sa analizom ostalih jetrenih enzima i parametara (ALT, AST, ALP, bilirubini).
Smanjenje nivoa GGT u krvi uglavnom se zasniva na lečenju osnovnog uzroka, posebno ako analize pokazuju jako visoke vrednosti GGT preko 200 U/L. To može uključivati promene u načinu života, kao što je potpuno izbegavanje ili značajno smanjenje konzumiranja alkohola, prilagođavanje ishrane (veći unos voća, povrća, žitarica sa celim zrnom i nemasnim proteinima), redovna fizička aktivnost nekoliko puta nedeljno, zatim kontrola lekova koje mogu uticati na povećanje nivoa GGT, kao i lečenje osnovnih oboljenja koje povećavaju nivoe GGT u krvi.
Smanjen GGT u krvi
Smanjeni nivo GGT u krvi nije toliko čest slučaj i ove vrednosti klinički nisu značajne. Mogu biti povezane sa nedostatkom proteina u ishrani ili određenim genetskim oboljenjima.
Priprema za GGT analizu
Ne zahteva posebne mere, ali ipak postoje određene smernice kojih bi se trebalo pridržavati, kako bi rezultati bili relevantni:
- Preporuka je da se krv vadi ujutru, nakon noćnog gladovanja, jer nivo GGT opada nakon obroka.
- Obavestite lekara ukoliko koristite određene lekove, suplemente ili dodatke ishrani, jer neke supstance mogu uticati na rezultate testa.
- Izbegavajte alkohol nekoliko dana pre analize – ukoliko konzumirate čak i malu količinu alkohola dan pre vađenja krvi, GGT može pokazati povišene vrednosti.
- Uzorak: serum (venska krv) u Minmedik laboratoriji analiza GGT (gama GT) bude gotova istog dana.
Referentne vrednosti GGT (gama GT) u Minmedik laboratoriji
- Referentne vrednosti gama GT se razlikuju i u zavisnosti od pola, pri čemu su kod žena značajno niži. Nakon 50. godine života, pomenute razlike se postepeno smanjuju.
- Normalne vrednosti GGT testa kod odraslih muškaraca < 55 U/L , kod žena < 38 U/L. Referentne vrednosti mogu biti drugacije u drugim laboratorijama.
- Rezultat u okviru referentnih vrednosti ukazuje na činjenicu da osoba najverovatnije nema oboljenja jetre i nije konzumirala bilo kakav alkohol.
**Za sve dodatne informacije u vezi analize GGT (gama GT), budite slobodni da kontakritate osoblje Minmedik laboratorije na tel:+381114383995 tel:+381659490835 ili putem mail-a minmediklab@gmail.com