Anatomija i funkcionisanje štitaste žlezde

Štitasta (tireoidna) žlezda je endrokrina žlezda koja stvara hormone čija je glavna uloga regulacija metabolizma. Naziv štitaste žlezde potiče od starogrčke reči tyreos što znači štit. Njen latinski naziv je Glandula thyreoidea.

Štitasta žlezda

Štitasta žlezda ima oblik leptira.

Štitasta žlezda se nalazi na prednjoj strani vrata, ispod kože i mišića, a ispred grkljana i dušnika čije pokrete prati prilikom gutanja i govora. Ima oblik leptira sa raširenim krilima.

Štitasta žlezda stvara i otpušta u krvotok tireoidne hormone: tironin – T3 i tiroksin – T4, za čiju produkciju koristi jod iz krvotoka. Shodno tome, ćelije ove žlezde imaju sposobnost da iz krvi preuzmu velike količine joda.

Tiroksin čini oko 93%, a tironin oko 7% od ukupne količine tireoidnih hormona stvorenih u štitastoj žlezdi. Međutim, najveći deo tiroksina se u perifernim tkivima pretvara u tironin, tako da su oba hormona podjednako važna. Tironin je oko četiri puta jači od tiroksina.

Hipofiza i hipotalamus

Hipotalamus, hipofiza i štitasta žlezda

Hipotalamus i hipofiza kontrolišu rad štitaste žlezde.

Tireoidna žlezda je pod direktnom kontrolom hipofize, žlezde koja se nalazi u mozgu. Kada koncentracije tireoidnih hormona u krvi padnu ispod graničnih vrednosti, hipofiza proizvodi tireo-stimulišući hormon (TSH). Efekat TSH ogleda se u stimulaciji štitaste žlezde da stvara i sekretuje tireoidne hormone (T3 i T4), čija se koncentracija u krvi povećava. Hipofiza registruje ovu promenu i snižava produkciju TSH.

Odnos između hipofize i tireoidne žlezde slikovito se može predstaviti kao termostat i peć, dok tireoidni hormoni u tom primeru predstavljaju toplotu koju peć otpušta. Kada se postigne odgovarajuća temperatura prostorije (u krvi je dovoljno tireoidnih hormona) termostat se isključuje. Vremenom se prostorija hladi (nivo tireoidnih hormona se snižava), što dovodi do uključivanja termostata (nivo TSH se povećava). To vremenom dovodi do ponovnog aktiviranja peći koja počinje da proizvodi toplotu (štitasta žlezda luči tireoidne hormone pa njihov nivo ponovo raste).

Sa druge strane, sama hipofiza je pod kontrolom hipotalamusa. Ukoliko se hipotalamus uključi u gore navedeni primer, mogli bismo ga slikovito prikazati kao osobu koja reguliše termostat obzirom na to da hipotalamus preko hipofize kotroliše nivo aktivnosti tireoidne žlezde.

Saradnici sajta Lekar Savetnik dr Ivana Džunić i dr Rade Vesić.

POVEZANE TEME

POPULARNE TEME